ФАХІВЦЯМ
Нові можливості в лікуванні розсіяного склерозу
Розсіяний склероз досить поширене неврологічне захворювання. Причиною цього недугу є руйнування мієлінових оболонок і заміщення їх рубцями зі сполучної тканини.
Перебіг захворювання характеризується повторними рецидивами вогнищевого запалення в центральній нервовій системі (ЦНС). В більшості випадків прогресування захворювання спричиняє неврологічний дефіцит що погіршує якість життя і призводить до інвалідизації.
Стандартні методи лікування спрямовані на зменшення активності імунореактивного запалення і досить часто не дають бажаного результату. Перебіг важко прогнозувати, а варіфікація діагнозу пов’язана з об’єктивними труднощами у зв’язку з відсутністю чітких маркерів. Магнітно-резонансна томографія як правило інформативна на пізніх стадіях розвитку захворювання. І ось нещодавно появилися переконливі докази щодо ефективного використання стовбурових клітин для лікування. Ця розробка поки-що знаходиться в стадії експерименту, але надія на застосування є.
Подібний досвід у використанні стовбурових клітин у лікуванні розсіяного склерозу вже є на Україні. Результати обнадійливі, отже найближчим часом ця методика може з’явитися в практичному використанні.
Ігор Шумлянський, Заслужений лікар України,
доцент Львівського Національного медичного університету імені Данила Галицького